VLIV BLOKÁD PÁTEŘE A ŽEBER NA FUNKCI VNITŘNÍCH ORGÁNŮ
ZDROJ: HTTPS://WWW.FYZIOKLINIKA.CZ/CLANKY-O-ZDRAVI/MAJI-BLOKADY-PATERE-A-ZEBER-VLIV-NA-FUNKCI-VNITRNICH-ORGANU
Trápí Vás bolesti na hrudníku? Cítíte se, jako byste měli mít infarkt srdce, ale lékaři to vyvrátili? Tíží Vás potíže s trávením nebo s vnitřními orgány i přesto, že všechna vyšetření dopadla dobře? Přetrvávají tyto obtíže a nikdo je nechce řešit? Bolí Vás záda a klasický přístup nefunguje? Zřejmě za tím vším stojí vztahy mezi pohybovým aparátem a vnitřními orgány, tzv. vertebroviscerální vztahy a Váš problém je nutné řešit komplexně.
VERTEBROVISCERÁLNÍ VZTAHY
Člověk je jakási „propojená nádoba“ a to platí pro všechny jeho části, jak na úrovni psychiky, tak na úrovni fyzického stavu. Je známo, že psychika velmi úzce souvisí s potížemi v našem pohybovém systému a stav těla naopak ovlivňuje psychiku. Tato komplexní provázanost platí také mezi vnitřními orgány a pohybovým aparátem a označuje se jako vertebroviscerální vztahy. Pokud například žaludek nefunguje správně, reflexní cestou (tedy prostřednictvím reflexních nervových drah míšních segmentů) se tato porucha projeví také na úrovni tělesné. Každý orgán má svůj typický vzorec v pohybovém systému – tzv. viscerální vzorec, jehož znalost nám pomáhá rozlišit, zda se jedná o poruchu orgánu jako takového nebo jde jen o bolestivé dráždění vycházející z pohybového aparátu, které pouze napodobuje bolest či poruchu orgánu. To platí i opačně. Jedná se o kombinaci poruch na tělesné úrovni. Poruchy se mohou projevit na kůži a podkoží jako Headovy hyperalgetické zóny. Setkat se můžeme i se zvýšenou tuhostí fascie neboli vazivové povázky. Objevit se mohou i bolestivé body – tzv. triggerpointy v oblasti svalů nebo blokády v případě kloubů.
HEADOVY ZÓNY
Thomas Head přišel na to, že každý orgán má na kůži svou konkrétní projekci, tedy místo, které reaguje na změny v orgánu a které naopak může ovlivnit jeho stav. Jedná se o tzv. hyperalgetické zóny (oblasti se zvýšenou citlivostí, potivostí, bolestivostí a sníženou posunlivostí kůže) nazývané po jejich objeviteli – Headovy zóny. Orgánová mapa sestavená z těchto zón ovšem neposkytuje jednoznačná přiřazení, neboť místa příslušná jednotlivým orgánům se vzájemně překrývají.
Orientační viscerální mapa
-
Krční mandle: blokáda hlavových kloubů (úplně první skloubení mezi hlavou a krkem), zvýšené napětí krátkých svalů natahujících hlavu, zvýšené napětí tzv. dvojbříškového svalu krku, omezený pohyb jazylky.
-
Jícen: části krční páteře (C3–C7) a hrudní páteře (Th1–Th5); poruchy dechového vzoru a blokády 4.–6. žebra.
-
Srdce: v oblastech Th3–Th5 oboustranně, s maximem v Th4–Th5; reflexní změny v tomto úseku zahrnují jak blokády páteře, tak žeber, trigger pointy (spoušťové body) v malém svalu prsním a ve svalech lopatky provádějících přitažení, hyperalgické kožní zónyjsou od oblasti Th3 až po Th8.
-
Žaludek a dvanáctník: oblast Th4–Th8 s maximem v oblasti Th4–Th6; blokády páteřních úseků v této oblasti, blokády 5.–7. žebra, zvýšené napětí horního břicha vlevo a bolestivý bod při úponu přímého svalu břišního na 7. žebru a zevního šikmého svalu břišního na 7. a 8. žebru. Často bývá bolestivý periostální bod (svalový úpon) a trigger point (spoušťový bod) v místě sedmého mezižebří.
-
Játra a žlučník: oblast Th6–Th8, či Th7–Th9 na pravé straně; převládají blokády meziobratlových kloubů a žeber, v mezižeberních svalech v oblasti Th7–Th9 dochází k reflexnímu vzniku trigger pointů (spoušťových bodů) a bolestivých periostálních bodů na příslušných žebrech, blokáda segmentů C4–C5 na pravé straně. Hyperalgetické zóny od Th6 po Th10. Časté je zvýšené napětí horní části přímého svalu břišního a sestupné, klesající části pravého trapézového svalu.
-
Tenké střevo: poruchy v oblasti bederní páteře a pánve, břišní svaly.
-
Slinivka břišní: části Th7–Th11 vlevo; blokáda křížokyčelního kloubu vlevo a křeč velkého bederního svalu vlevo, hyperalgetické zónyv dané oblasti oboustranně.
-
Ledviny: přechod hrudní a bederní páteře Th10 po L1; blokáda intervertebrálních kloubů, v křížokyčelním kloubu a to se stranovou lokalizací shodnou s onemocnělou ledvinou, omezená pohyblivost posledních dvou žeber, křeč velkého bederního svalu, čtyřhranného svalu bederního, vzpřimovačů trupu v Th/L páteři a zhoršená je i funkce bránice.
-
Děloha, vejcovody a vaječníky: projevem bývají bolestivé blokády bederní páteře a křížokyčelního kloubu, časté jsou i blokády kostrče, porucha hýžďového svalstva a dalších pánevních svalů. Více viz. Mojžíšová.
DIAGNOSTIKA
Fyzioterapeut vyšetřuje tyto provázané poruchy vnitřních orgánů a pohybového aparátu na podkladě zjištění zdravotních informací o fyzickém i psychickém stavu pacienta – anamnézy. Dále se zaměřuje na komplexní klinické vyšetření pohmatem kůže, podkoží a fascií (vazivových povázek). Jako neméně důležitý ukazatel slouží také testy funkcí pohybových úseků a vyšetření kloubní pohyblivosti.
TERAPIE
Terapie poruch na podkladě vertebroviscerálních vztahů tkví v ošetření poruch měkkých tkání a kloubů podle konkrétního klinického nálezu. Dále se provádí útrobní masáž vnitřních orgánů, čímž příznivě ovlivníme jejich pohyblivost a funkci. Nedílnou součástí je terapie poruchy funkce bránice – svalu v úzkém spojení s pohybovým systémem, který se podílí na dýchání. Ovlivňuje také pohyb a pozici orgánů v dutině břišní a svým pohybem jim dopřává pravidelnou masáž, čímž přispívá k jejich optimální funkci. Komplexní terapie navazuje na lékařské vnitřní vyšetření, které vyloučí strukturální obtíže, a zaměřuje se i na psychickou stránku pacienta. Neděste se tedy, když se Vás fyzioterapeut bude ptát také na Vaší rodinnou situaci či spokojenost v zaměstnání. Je nutné, aby věděl, v jakém psychickém rozpoložení se nacházíte. Mnoho poruch vnitřních orgánů úzce souvisí s psychickým vypětím, stresem či dlouhodobou nespokojeností. Musíme odhalit a řešit skutečnou příčinu poruchy, zvláště tehdy, pokud selhává klasický konzervativní přístup léčby. Teprve poté se dostaví úleva a kýžené uzdravení.